Kuigi ilmad on läinud viimastel päevadel jahedamaks, siis metsandussektoris valitseb endiselt kriis. Sügisene sajune ja soe periood on kestnud oluliselt pikemalt ja riigi Ilmateenistuse andmetel on keskmine sajuhulk olnud 104-158% suurem keskmisest sajunormist.
Läti valitsuse kriisikomisjon kuulutas juba eelmise aasta lõpul üleujutatud metsade tõttu välja üleriigilise katastroofiolukorra raiesektoris. See võib aga tähendada erinevate puiduga seotud projektide seiskumist või edasilükkumist määramata ajaks. “Metsad on vett täis ning seal ei ole võimalik midagi teha, rääkimata palgikoormate väljavedamisest metsast. Raske tehnika vajub lihtsalt mutta. Kui korralikku jääd ei tule, siis jääb üle vaid kevadet oodata,” kirjutab Maaleht.
Maalehe sõnul ei ole ka Eestis olukord väga palju parem. Alates möödunud augustist on sademeid olnud keskmiselt kolmandiku võrra rohkem kui tavaliselt. Üleujutused on enamikes kohtades muutunud pinnase mittekandvaks. Kruusateed on väga pehmed ning osa metsateid lausa vee all. See on aga seadnud raskeveokite liiklemisele massipiirangud.
Ka meie metsades kuulutasid Eesti- Metsa ja Puidutööstuse Liit ning Eesti Erametsaliit välja eriolukorra, kus praegustes märgades metsatööde oludes ei ole töö tegemine looduskeskkonna suhtes vastutustundlik ja läheb vastuollu metsanduse hea tavaga.
Loodame, et ilm läheb mõnusalt talviseks ja kriis laheneb kiirelt! Rasketest oludest vaatamata oleme endale lattu kogunud palju erinevat materjali, et lähiajal teid kindlasti kõige vajalikuga varustada.
Vaata ka Maalehe toimetaja ja ajakirja Eesti Mets peatoimetaja Kristiina Viiron selgitavat VIDEOT – “Metsades on olukord nii hull, kuid tööd tuleb jätkata”
Allikad:
Maaleht “Lätis kuulutati üleujutatud metsade tõttu välja üleriigiline katastroofiolukord”, 28.12.2017
Delfi ärileht “Eesti metsades kuulutati välja erakorraline olukord: maapind on liiga märg, et puitu välja vedada”, 11.01.2018
Video allikas:
Maaleht “Metsades on olukord nii hull, kuid tööd tuleb jätkata”, 11.01.2018