RIGA ECOlogical – uus keskkonnasõbralikum liim ligniini baasil

Latvijas Finieris on oma tuntud RIGA kasevineeri jaoks välja töötanud uue keskkonnasõbraliku liimi RIGA ECOlogical,  mille puhul traditsioonilise fossiilfenooli asemel kasutatakse olulisel määral biopõhist ligniini. Seda tehnoloogilist läbimurret, mis saavutati koostöös ühise arenduspartneri Stora Enso, keemilise ja mehaanilise metsatööstuse maailma esinumbriga, võib pidada vineeri liimimise kõige olulisemaks uuenduseks paljude aastakümnete jooksul.

„Teeme alati oma parima, et pakkuda oma klientidele uusimaid tootelahendusi ja tehnoloogiat. Kuid meie liimimistehnoloogia areng, mille tagab  Stora Enso Kraft ligniini Lineo ™, on midagi enamat,”selgitab Latvijas Finieris juhatuse tegevliige Mārtiņš Lācis. „See vähendab RIGA vineeri süsinikujalajälge pakkudes RIGA klientidele märkimisväärset konkurentsieelist üha keskkonnateadlikumas ärikeskkonnas."

Tootmisaruanded koos tööstuslike lõppkasutajate poolt tehtud katsetega oma tootmisliinidel näitavad, et selle uue, keskkonnasõbralikuma liimimistehnoloogia kasutamisel säilitab vineer kõik oma tehnilised omadused. Latvijas Finieris'e eesmärgiks on 2019. aastal järk-järgult tuua turule uued keskkonnateadlikud RIGA ECOlogical’i abil liimitud vineeritooted.

„Oleme juba mõni aasta uurinud võimalusi fossiilpõhist fenooli asendada jätkusuutliku biopõhise ligniiniga,” räägib Mārtiņš Lācis. „Ligniin on taaskasutatav ja keskkonnasõbralik ning seda on kogu maailmas puudes ja taimedes rikkalikult saadaval. Seetõttu on viimasel ajal muutunud aina oluliseks, kuidas leida sellele uusi kasutusvõimalusi. See paljulubavate tulemustega tõusev tehnoloogiline laine kuulub täna maailma megatrendide hulka ning RIGA ECOlogical on osa sellest. Muidugi, see on alles algus. Meie eesmärk on tulevikus välja töötada täielikult fossiilideta vineeriliim, ehkki selle saavutamiseks tuleb veel palju uurimistööd teha. ”

Kõik puud sisaldavad umbes 20-30% ligniini, mis moodustab koos tselluloosiga puude puitunud rakuseinad ja seob omavahel puidukiud ja -rakud. See tugev ja jäik struktuur võimaldab puudel seista püsti ja kasvada suunaga üles. Tööstuslikku ligniini ekstraheeritakse puidust pulbrilise kõrvalsaadusena tavaliselt kemikaalide «Kraft» Pulp tootmisel. Siiski, kuni 2000. aastateni on ligniini peamiseks kasutuseks olnud energia tootmine põletamise teel.

Viimased postitused

Uus Multigrey kate RIGA Heksa Plus ja RIGA Tex toodetele

Latvijas Finieris on välja töötanud uue Multigrey melamiinkatte RIGA Heksa Plus ja RIGA Tex toodetele ...

ERIPAKKUMINE: Testime uue mõõduga Wild Tile paneele

Meilt küsitakse tihti kuidas seina või lakke paigaldatud paneelide nurgad viimistleda ja milliseid liiste kasutada ...

Taas müügil puitbrikett!

Pakume Vineerimaailmas heledat kandilist kasepuust pressitud puitbriketti, mis on väga eeskujuliku kütteväärtuse ja minimaalse tuhajäägiga ...

PAIGALDUSNIPID! Paneelid seina liistudeta?

Meilt küsitakse tihti kuidas seina või lakke paigaldatud paneelide nurgad viimistleda ja milliseid liiste kasutada ...

Liitu uudiskirjaga

Sellel veebilehel kasutatakse kasutajamugavuse suurendamise ja toimimise parandamise eesmärgil “küpsiseid”, rohkem saate lugeda selle kohta “küpsiste poliitikast”, tutvuge ka “Andmekaitsereeglitega”.