Kuidas see tehtud on? – Spooni toormaterjali säilitamine suvel

Alustame oma blogis uut rubriiki "Kuidas see tehtud on?". Usume, et vineeri saamislugu  pole huvitav ainult meile ning seetõttu kirjutame järgnevatel kuudel oma blogis erinevatest etappidest, mis eelnevad lõpptoote ehk vineertahvli pakendamisele tehases. Esimeses postituses kirjeldame, kuidas säilitatakse suvel spooni toormaterjali, mis on lõigatud eelneval talvel.

Spooni tootmiseks kasutatakse nn vineeripakku, mida kogutakse hooajaliselt ajavahemikul september - mai.  Valdav osa toormaterjalist kogutakse talvisel ajal kui pinnas on külmunud ja tehnika saab metsa- ning põllumaid kahjustamata materjali metsast välja tuua. Lisaks on talvel madal tuleoht ja puude elutegevus on minimaalne (ei liigu mahlad, mis mõjutavad lõpptoote värvust).

Selleks, et vineeripakk säiliks ja ei rikneks, on kaks võimalust. Esimese variandina virnastatakse palgid pikkuse, diameetriklasside ja kvaliteedi järgi vihmutite alla ja kastetakse kogu hoitava aja jooksul. Teise variandina tehakse nn „lumeladu“ ehk palkmaterjal konserveeritakse. Üks võimalus on matta palgid maa sisse ja teine variant on teha lumeladu maa peale (Eestis on valdavalt levinud maapealne konserveerimise meetod).  Viimase puhul sorteeritakse ja grupeeritakse palgid, tehakse lumepadi, mille peale asetatakse kiht palke ning iga järgmise palkide kihi vahele kogutakse taas lumekiht. Lõpuks kaetakse palgid pealt lumega, mille peale kuhjatakse puukoor, hakkepuit, saepuru või vahel ka pinnas. "Palgid säilivad korralikult tehtud lumelaos väga pikalt. Olen näinud lumeladu, mis võetakse augustikuus lahti ja palgid on endiselt lumised ning lõhnavad nii värskelt nagu oleks äsja lõigatud," räägib Vineerimaailma tegevjuht Kaido Toom.

Lumeladu Valmos OÜ palgiplatsil

Lumelao olukorda jälgivad palgiplatsi töötajad erilise tähelepanuga ja iga paari päeva tagant mõõdetakse temperatuuri. Eestis võib esineda ka lumevaeseid talvi ning sellisel juhul renditakse lumekahurid ja miinuskraadidega toodetakse lund juurde. Kui ümarmaterjali ei säilitata vihmutite all või lumelaos, siis palgi otsad kuivavad lõhki (palk kaotab niiskust kõige kiiremini otstest, eriti kevadel tuulise ja päikesepaistelise ilmaga). Lõhed lähevad üsna sügavale ja seda materjali ei saa kasutada vineeri nähtaval pinnal. Lisaks võib tekkida seenkahjustus ja see väljendub värvimuutuses. "Olen näinud spooni, mis on treitud riknenud palgist. Palk oli kolmemeetrine ja värvikahjustus oli mõlemast otsast nii palju sisse läinud, et ainult palgi keskosas oli umbes ühe meetri jagu valget materjali alles," kirjeldab Kaido, miks on oluline toormaterjali õigesti säilitada. Värvikahjustusega spooni saab kasutada vineeri sisekihtides või visuaalselt nähtavatel külgedel kõige madalamate kvaliteetide puhul. Seega ei saa ettevõte oma klientidele pakkuda kõrgema kvaliteediga tooteid ning kaotab loomulikult ka saadavat tulu.

Spoonitehased, mis toodavad mööbli spooni ja hööveldavad kõvast lehtpuust (tamm, saar, pöök jne) spoonipakke, värvivad palgi otsad parafiini sisaldava värviga üle, et veelgi enam kaitsta väärtuslikku toorainet riknemise eest. Ettevõtetes, kus mahud on suured, kasutatakse tavaliselt mõlemat säilitamise meetodit – igapäevane materjal tuleb vihmuti alt ja lumeladu tehakse reeglina lahti peale suvist kollektiivpuhkust. Sealt viiakse osa materjali kohe tootmisesse ja ülejäänud vihmutite alla. Vihmutites kasutatav vesi kogutakse hiljem spetsiaalsetesse tiikidesse, filtreeritakse ja tsirkuleeritakse tagasi käitlusesse – seega ökoloogiline jalajälg on minimaalne. Tihti suunatakse vihmutitesse ka varem palkide keetmisel kasutatud vett.

Palkide keetmiseks kasutatakse tavalist vett, kemikaale sinna ei lisata ja kogu protsess on naturaalne. Sellest kõigest juba järgmises uudiskirjas. 

Viimased postitused

Uus Multigrey kate RIGA Heksa Plus ja RIGA Tex toodetele

Latvijas Finieris on välja töötanud uue Multigrey melamiinkatte RIGA Heksa Plus ja RIGA Tex toodetele ...

RIGA ECOlogical – uus keskkonnasõbralikum liim ligniini baasil

Latvijas Finieris on oma tuntud RIGA kasevineeri jaoks välja töötanud uue keskkonnasõbraliku liimi RIGA ECOlogical,  mille puhul traditsioonilise fossiilfenooli asemel kasutatakse olulisel määral biopõhist ligniini ...

ERIPAKKUMINE: Testime uue mõõduga Wild Tile paneele

Meilt küsitakse tihti kuidas seina või lakke paigaldatud paneelide nurgad viimistleda ja milliseid liiste kasutada ...

Taas müügil puitbrikett!

Pakume Vineerimaailmas heledat kandilist kasepuust pressitud puitbriketti, mis on väga eeskujuliku kütteväärtuse ja minimaalse tuhajäägiga ...

Liitu uudiskirjaga

Sellel veebilehel kasutatakse kasutajamugavuse suurendamise ja toimimise parandamise eesmärgil “küpsiseid”, rohkem saate lugeda selle kohta “küpsiste poliitikast”, tutvuge ka “Andmekaitsereeglitega”.