Millised viimistlusvahendid peavad vineerist põrandal kõige paremini vastu?


Vineerist põrand? Miks ka mitte! Vineer kui materjal võib seinakattena olla vägagi nägus ja sama ootame ka ilmselt ka põrandalt. Paraku ei ole Eestis vineer põrandakattena veel kuigi laialt levinud, kuid mujal maailmas küll – enamjaolt kasutatakse põranda puhul männivineeri. 

Teame, et vineerist põrandal on rohkesti eeliseid – näiteks hinnavõit, lihtne paigaldus (väiksemad ruumid saab näiteks katta ühe-kahe tahvliga), võimalus luua laudpõranda efekt jne.

Siiski tulevad vineerpõranda puhul esile ka mõned kitsaskohad, millele tasub seda materjali eelistades kindlasti tähelepanu pöörata. Vineerist valmistatud põrandat on keerukas uuendada seda uuesti lihvides ja lakkides, sest nõnda võib välja tulla järgmine spoonikiht, mis hakkab hästi silma. Lisaks ei ole vineerpõrandale hea tugev kulumine, sest juba mõne millimeetri ulatuses kahanemine võib paljastada liimikihi.

Kuidas seesuguseid probleeme vältida? Kindel on see, et vineeripõrandat on tarvis viimistleda üsna tugevate ja vastupidavate vahenditega. Kuid millistega täpsemalt, selle kohta andis meile infot ja soovitusi Kiilto tootejuht Kaja Kuus ning Tikkurila tehniline konsultant Rainer Põllu.

Võib kasutada parketilakki ja -õli

Kiilto tootejuht/müügiesindaja Kaja Kuus kirjeldas, et vineerplaadil võib kasutada parketilakki või õli. Ka töömeetodid sarnanevad tema sõnul tööga, mis tehakse tavalise parkettpõranda puhul. Enne viimistlust aluspind lihvitakse lihvimisvõrgu või -paberiga nr 120.

„Pinnakihi tugevdamiseks on soovitatav vineeril kruntlakki mitte kasutada ja selle asemel kanda pinnale lisakiht pinnalakki. Pärast esimest lakikihti tehakse vahelihvimine (nr 120–150 lihvpaber või -võrk), et eemaldada lakikihi pealekandmise tulemusel üles kerkinud puidutikud,“ kirjeldab Kiilto esindaja ja lisab, et pinnalakikihtide arv võiks olla vähemalt kolm – nii saab tugevama pinna. 

Samuti on kulumiskindlamad 2-komponentsed lakid (näiteks Kiilto Opal ja Kalle Pro), mida kasutatakse ka avalikes ruumides ja spordisaalides. Kuid ka Kiilto lakid Topaz ja Aku de Luxe annavad eluruumis piisavalt hea kulumiskindluse.

Mida õli puhul silmas pidada?

Õli kantakse peale traditsioonilisel meetodil rulli või labidaga laiali ajades. Seejärel lastakse Kiilto Parquet Oil õlil kuivada ca 20 min ja pind poleeritakse põrandahooldusmasina punase kettaga. Üleliigne õli eemaldatakse seejärel kohe punase kettaga, millele on kinnitatud froteerätik. Teise kihi võib samal meetodil peale kanda juba ca 30 min möödudes.

„Samuti võib kasutada õli ja lakki kombineerituna – õlitatud pinna tohib 6 h möödudes üle lakkida ükskõik millise Kiilto pinnalakiga. Nii saadakse pind, mille puidupoorid on õliga küllastatud ning pinnakiht lakiga kaitstud,“ kinnitab Kaja Kuus. Tema sõnul ei eelda hoolduslakkimine vana lakikihi täielikku eemaldamist, vaid pind karestatakse ehk vahelihvitakse ja pinnale kantakse uus lakikiht või paar.

Hooldusõlitamise puhul aluspind enne vaid pestakse. Hooldusõli sisaldab vana õlikihti aktiveerivaid komponente ning selle pealekandmine toimub sarnaselt tavapärasele õlile.

Vineerpõranda värvimine ja lakkimine 

Tikkurila tehniline konsultant Rainer Põllu soovitab Vineerist põranda puhul kasutada põrandavärve Special Floor Vivacolorilt või Betolux Akva Tikkurilalt. „Neist esimene on lahusti baasil ja teine veebaasil. Mõlemad väga hea vastupidavuse ja kulumiskindlusega,“ kinnitab Rainer.

Vivacolor Special Floor põrandavärv
Betolux Akva põrandavärv

Kui on soov jätta vineer läbikumavaks, siis soovitab ta kasutada eraldi peitsi ja seejärel lakkida läbipaistva lakiga. „Sellise töötluse korral hakkab kuluma läbipaistev lakikiht, mitte toon ning hoolduslakkimist on lihtne teha,“ ütleb Rainer ja lisab, et lakkida tuleks vähemalt kaks kihti.

Toodetest soovitab ta peitsiks Tikkurila Pirtti vesialuselist peitsi ning lakiks Lacquer Parquet Akva vesialuselist lakki Vivacolorilt. 

Pirtti veepõhine puidupeits
Lacquer Parquet Akva veepõhine puitpõrandalakk

Ka Rainer räägib, et vesialuselised tooted tõstavad vineeril pinnud üles ja seepärast on kindlasti vajalik teha kihtide vahel kerge lihv. „Kui tööd on korralikult tehtud, siis peavad nii värv kui lakk võrdselt kenasti vastu,“ kinnitab ta.

Fotod: Vineerimaailma Pinteresti kogu

Viimased postitused

Uus Multigrey kate RIGA Heksa Plus ja RIGA Tex toodetele

Latvijas Finieris on välja töötanud uue Multigrey melamiinkatte RIGA Heksa Plus ja RIGA Tex toodetele ...

RIGA ECOlogical – uus keskkonnasõbralikum liim ligniini baasil

Latvijas Finieris on oma tuntud RIGA kasevineeri jaoks välja töötanud uue keskkonnasõbraliku liimi RIGA ECOlogical,  mille puhul traditsioonilise fossiilfenooli asemel kasutatakse olulisel määral biopõhist ligniini ...

ERIPAKKUMINE: Testime uue mõõduga Wild Tile paneele

Meilt küsitakse tihti kuidas seina või lakke paigaldatud paneelide nurgad viimistleda ja milliseid liiste kasutada ...

Taas müügil puitbrikett!

Pakume Vineerimaailmas heledat kandilist kasepuust pressitud puitbriketti, mis on väga eeskujuliku kütteväärtuse ja minimaalse tuhajäägiga ...

Liitu uudiskirjaga

Sellel veebilehel kasutatakse kasutajamugavuse suurendamise ja toimimise parandamise eesmärgil “küpsiseid”, rohkem saate lugeda selle kohta “küpsiste poliitikast”, tutvuge ka “Andmekaitsereeglitega”.