3D printerite turul on praegusel ajal palju masinaid, mis on ehitatud odavamapoolsest õhukesest plastist. Kuigi need masinad võivad paista pealtnäha üsna korralikud, võib tekkida probleeme, kui asi jõuab toodete trükkimiseni. Õhukene plast materjalina ei toeta tihtipeale komponente piisavalt ja see mõjutab otseselt trükitavate objektide kvaliteeti. Teisalt võivad lehtmetallist ja ka muud metallosad olla väga kallid hankida. Siit tulenebki dilemma nende ettevõtlike inimeste jaoks, kellel on soov luua uusi ja paremaid 3D printereid.
Eestlasest disaineril Kalle Lüütsepal, kel olid varasemad kogemused CNC masinate ehitamisega, tuli idee kasutada masinaehitusel lihtsat vineeri, mis on väga vastupidav ja samas ka üsna taskukohane materjal.
"3D printeri loomise idee tuli mul juba ammu," räägib Kalle veebiväljaandele 3DPrint.com. "Ma konstrueerisin selle peaaegu pool aastat tagasi. Varasemalt olen projekteerinud ja ehitanud kolm vineerist CNC masinat. Vineeri on alati materjalina piisavalt saadaval ning see viiski välja ideeni kavandada ja ehitada vineerist 3D printer. "
Allikas: https://3dprint.com/
3D printer, mida Kalle kutsub nimega "Trint" (nagu ka tema CNC masinad), on ehitatud kasutades 21mm paksust vineeri. Kasutatud puutükid on enamasti CNC-freesitud. Trint 3D printerisse on pandud üle tosina 3D objektide trükkimiseks mõeldud osa, samuti palju elektroonikat.
Kalle kasutas oma masina kujundamiseks peamiselt SketchUp programmi, olles enne teised turul figureerivad 3D printerid põhjalikult üle vaatanud. Disaini juures püüdis ta anda oma parima, et varjata enamikke komponente ja kaableid, tagades samas, et printer oleks väga vastupidav ja tugev võrreldes plastikust ehitatud printeritega. Disaineri sõnul oli tema masinat väga lihtne kokku panna ning selle valmisehitus maksis talle umbes 180 eurot.
Allikas: www.thingverse.com
Trint 3D printeri spetsifikatsioonid:
- prindiala: 140 x 140 x 80 mm
- printimiskiirus: 60mm / s
- prindikihi paksus: 0.1mm
- filamendi läbimõõt: 1,75 mm
- materjal: vineer või klaas
- välismõõdud: 250 x 320 x 300 mm
- toide: 12V
- aju: 1.4 RAMPS
Andekal disaineril ei ole plaanis oma 3D printerit masstootmisesse panna, kuid ta on alati valmis teisi entusiaste nende projektide juures aitama. Kõik, kel on huvi Kalle Lüütsepa projekteeritud printer ise omal käel kokku panna, leiavad masina prinditavad joonised allalaadimiseks lehelt Thingiverse. See on väärt võimalus saada endale väga hea kulu ja kvaliteedi suhtega 3D printer.