9 näpunäidet õige vineeri valimiseks

Vineeri abil on võimalik oma kodu ehitus- või kujundusideede teostamiseks leida mitmekülgselt head lahendused. Kuna sobiva vineeri valimine ei tundu alguses võib-olla just kõige lihtsam ülesanne, toome siinkohal ära olulisemad punktid, millele tähelepanu pöörata.  


Allikas: http://lapetiteanne.blogspot.com.ee/

Niiskus- või veekindel vineer?

Niiskuskindel vineer on naturaalne viimistluseta vineer. Veekindel vineer on kaetud spetsiaalse fenool- ehk filmikihiga. Vastupidavuse niiskusele tagab mõlema puhul veekindel liim spoonikihtide vahel. Enne valiku tegemist ongi oluline teha kindlaks, kas koht, kuhu vineeri kasutatakse, vajab kulumiskindlust (veekindel vineer), naturaalset ilu (kõrgema kvaliteediga niiskuskindel vineer) või on soov seda kasutada ehitusliku materjalina (madalama kvaliteediga niiskuskindel või II sordi veekindel vineer).

Kuidas valida niiskuskindlat vineeri?

Niiskuskindlat vineeri liigitatakse pealmise spoonikihi järgi. Kõige kvaliteetsem on B tähisega vineer, mida kasutatakse enamasti mööblitööstuses, kuna materjal on puhas oksakohtadest. Kõige madalama kvaliteediga on C ja KILO tähisega vineerid, mida kasutatakse kas ühekordselt ehituses, transpordivahendites või pakkematerjalina.

Lihtsustatult kõik kvaliteediliigid:

  • B - lihvitud, oksakohtadeta
  • S - lihvitud, ilma oksteta, toonierinevus, pärloksad, esineb tahvlil ka spoonikihi ühenduskohad tahvli keskel
  • BB - lihvitud, oksad asendatud punnidega, kuni kolm punni ühel m
  • WGE - lihvitud, lahtiste defektideta, pahteldatud
  • WG - lihvitud, lahtised defektid, oksakohad ja pinnapraod
  • C - lihvimata, oksakohad, pinnapraod
  • KILO - lubatud kõiksugused defektid

NB! Lihvitud vineer on töödeldud kalibreerimismasinas, seega ei ole vineer viimistlusvalmis ning võib vajada lihvimist vastavalt kasutusotstarbele.

Vaata lähemalt meie vineeri kvaliteedikirjeldust ning kasutusalasid.

Kuidas valida veekindlat vineeri?

Veekindel vineer on kaetud fenoolkihiga. Filmikiht võib olla sile ehk F tähisega, kare ehk W tähisega või mõne erilise mustriga ehk WT tähisega. Veekindla vineeri puhul tuleb tähelepanu pöörata materjali pinnakattele ja sordile.  Saadaval on palju erinevaid toone valgest erksa kollaseni.

Veekindla vineeri sordid:

  • I sort - defektideta filmikiht
  • II sort  - filmikihis võivad olla mullid, mõrad  jne

Veekindla vineeri kasutusala on väga lai, sellest ehitatakse kõnniteid, põrandaid, riiulite põhjasid jne. 

Vaata lähemalt meie kvaliteedikirjeldust ja pakutavaid pinnakatteid.

Piki- või ristisüü?

Naturaalse vineeri puhul on oluline silmas pidada puidusüü suunda, et näiteks valmistataval mööbliesemel jookseks süü ikka samas suunas. Lihtne nipp: süü jookseb alati mööda vineertahvli esimesena märgitud pikkust. Pikisüüga vineer on tihti ka kallim kui ristsüüga variant.

Kuidas vineeri tähistatakse?

Vineeri markeering näitab alati mõlema vineertahvli külje kvaliteeti/pinnakatet. Näiteks niiskuskindla puhul võib see olla S/WG või veekindla puhul W1/F1. Veekindla vineeri puhul on märgitud ka selle sort numbri näol.

Kas vineeri saab välistingimustes kasutada?

Vineeri soovitame välistingimustes kasutada juhul, kui on oluline pigem materjali vastupidavus, mitte niivõrd välimus. Nimelt võib veekindla vineeri pinnakate ajaga tuhmuda ning kaotada oma välimuse, kuid mitte oma tugevuse või vastupidavuse üldiselt.  Veekindel vineer on sobilik kasutamiseks erinevate peenraääriste või kõnniteede jaoks, fassaadi ehitusel me seda ei soovita.

Vineer vs mööbel?

Kindlasti tuleks vineeri kasutamise puhul meeles pidada, et materjal võib nn propellerisse tõmmata. Selle vältimiseks soovitame alati vineeri kasutada kohtades, kus see on kõigist neljast nurgast kinnitatud. Näiteks vineerist kapiuste puhul on suur oht, et materjal hakkab kõveraks tõmbuma, kuna kinnitused on ainult kahes nurgas.


Allikas: http://www.architectureartdesigns.com/

Standardtahvel jääb liiga suureks?

Vineerimaailma laos on saadaval erineva mõõduga kasevineerist tükid, millede müük toimub üldjuhul tahvlite kaupa. Kui on teostamist ootamas mõni väiksem projekt, mille detailide mõõdud on teada (nt riiulite ehitus), siis võib sellest nimekirjast leida sobiva suurusega materjali.

Allikas: http://www.homedit.com/

Kõige parem nõuanne!

Tegelikult ei pea kõike seda eelnevat endale meelde jätma. Kõige parem on Vineerimaailma kohale tulla, kus meie spetsialistid on Sulle igakülgselt abiks.

Viimased postitused

PAIGALDUSNIPID! Paneelid seina liistudeta?

Meilt küsitakse tihti kuidas seina või lakke paigaldatud paneelide nurgad viimistleda ja milliseid liiste kasutada ...

5 ideed: vineer rõdul või terrassil

Kalendri järgi on kevad käes ja lumi on loodetavasti jäädavalt selleks aastaks läinud ...

Vineerist maja - 3 kasutust madala kvaliteediga vineerile

Otsid sobivat materjali mustaks põrandaks või katusealuste väljaehitamiseks? Vineer on tänuväärt materjal, mida saab kasutada nii kodu sisustades kui ka ehitades - see on vastupidav ning ei pelga niiskust ...

Sel aastal vineerist jõulupuu!

Kas Sind häirivad ka kuuse küljest kukkuvad okkad varba all või väikeste elusate puude toomine metsas, et need siis kahe nädala pärast ära visata? Muidugi on olemas ka pottides kuused, aga kui paljudel teist need ka kasvama on pandud või üldse kasvama läinud? Meie pakume teile järgmisi huvitavaid vineerist valmistatud taaskasutatavate jõulupuude ideid, mille valmistamisega saab pea igaüks hakkama ...

Liitu uudiskirjaga

Sellel veebilehel kasutatakse kasutajamugavuse suurendamise ja toimimise parandamise eesmärgil “küpsiseid”, rohkem saate lugeda selle kohta “küpsiste poliitikast”, tutvuge ka “Andmekaitsereeglitega”.